Vločky fermentované přes noc

Vločky fermentované přes noc jsou snídaně, která je nenáročná na přípravu (večer si je během pár minut v klidu uvaříte a ráno můžete rovnou jíst) a přitom velmi zdravá - fermentovaných výrobků má ve svém jídelníčku málokdo z nás dost.

Existují různé způsoby, jak je připravit. Já zde popíšu, jak to dělám já.

Postup

Vločky si připravuju den předem večer. Když není velké horko, nechám je klidně přes noc na kuchyňské lince - zatím se mi nikdy nezkazily a výhodou je, že mají ráno rovnou pokojovou teplotu. Pokud se rozhodnu dát je přes noc do lednice, musím je ráno vytáhnout s dostatečným předstihem před snídaní. Když nemám čas, můžu je šetrně přihřát. Určitě bych nepoužíval mikrovlnku - už jen proto, abych nezničil probiotické organismy ve fermentovaných vločkách obsažené.

Nejprve na dno misky rozmačkám zralý banán. Do něj vmíchám trochu chia semínek, případně rozemleté lněné semínko.

Lněná semínka, i když namočená, projdou naším zažívacím traktem vcelku a mají tak minimální výživovou hodnotu. Je proto vhodné je rozemlít. Já používám mlýnek na koření. Jakmile semínka rozmixujeme, je potřeba je co nejdříve spotřebovat, aby nežlukla. Proto vždy melu jen malé množství na pár dní a, stejně jako lněný olej, je uchovávám v lednici v uzavřené skleněné nádobě.

Ve směsi pak rozmíchám - v závislosti na konkrétním receptu - pořádnou porci kakaa, skořice nebo arašídového másla.

TODO Holandské vs přírodní kakao

Následně vmíchám vločky, klidně kombinaci více druhů (např. ovesné, špaldové, ječné, žitné).

Vločky kupuju v co nejméně zpracovaném stavu. Rozhodně žádné instantní, jemné a podobně. O jejich stravitelnost se postará právě namočení a fermentace přes noc.

Přihodím pár ořechů (podle receptu například vlašské, mandle, kešu nebo arašídy) a/nebo semínek (slunečnicové).

Když mám vše pěkně promíchané a spojené, přiliju kefír a vše rozmíchám. Přidám trochu ovoce, syrového nebo mraženého (do rána hezky roztaje). Rozmíchám a doleju mlékem. Vločky do rána nabobtnají a nasají dost tekutiny, proto s mlékem nešetřete. Pokud jsou ráno příliš tuhé, můžete je přiředit, ale mléko by mělo už přes noc sloužit jako potrava pro bakterie mléčného kvašení z kefíru.

Kdo má problémy s trávením laktózy, může zkusit mléko vynechat a použít jen kefír - ideálně co "nejzralejší" (tzn. s nejkratší dobou trvanlivosti). Kvašením kefíru se totiž laktóza částečně rozkládá a pro spoustu lidí může být proto kefír stravitelnější.

Někdy ráno ještě přidám trochu lněného oleje, který má ale výraznou chuť a nemusí všem vyhovovat.

Kombinace

Vločky lze dochutit dle libosti a každý máme jiné preference. Já zde uvedu pár svých nejoblíbenějších kombinací.

Jablka a hrušky krájím na velmi drobno, na proužky velikosti zhruba stejné jako vločky. Jahody, maliny a třešně nechávám v celku. Švestky na čtvrtiny.